" /> مسوولان متوجه باشند؛ بیگاری کارگران لرستانی در ازای لبخند رضایت سرمایه ‎گذار!

شما اینجا هستید

    ,عمومی » مسوولان متوجه باشند؛ بیگاری کارگران لرستانی در ازای لبخند رضایت سرمایه ‎گذار!

بازدیدها: 41نویسنده: صغری سپهوند صغری سپهوند؛ رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی در هر جامعه ‏ای ارتباطی مستقیم با سرمایه ‎گذاری دارد هر اندازه که در جامعه ‎ای به سرمایه‎ گذاری توجه شود به همان اندازه جامعه در مسیر رشد و تعالی پیش خواهد رفت. البته که سرمایه‎ گذاری برای ایجاد ثروت و افزایش سرمایه […]

بازدیدها: 41

نویسنده: صغری سپهوند

صغری سپهوند؛ رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی در هر جامعه ‏ای ارتباطی مستقیم با سرمایه ‎گذاری دارد هر اندازه که در جامعه ‎ای به سرمایه‎ گذاری توجه شود به همان اندازه جامعه در مسیر رشد و تعالی پیش خواهد رفت.

البته که سرمایه‎ گذاری برای ایجاد ثروت و افزایش سرمایه برای سرمایه ‎گذار می ‎باشد و در وهله‎ ی اول شاید این یکی از مهم ‎ترین عوامل سرمایه ‏گذاری محسوب می ‎شود بخصوص در استانی مانند لرستان که خود از نعمت‎ های طبیعی فراوانی برخوردار است وجود سرمایه‎ گذار باعث رونق اقتصادی در این شهر خواهد شد و مطمئناً سرمایه‎ گذار هم به هدفش خواهد رسید.

رونق اقتصادی می ‎تواند باعث رونق در مابقی حوزه‎ های اجتماعی، فرهنگی و… هم شود اما یکی از مهم‏ ترین عوامل این پیشرفت و رونق نیروی کار در استان می ‏باشد متأسفانه خیلی‎ ها اعتقاد دارند که در لرستان نیروی کار متعهد و سخت‎ کوش وجود ندارد در حالی که به اعتقاد بنده نیروی انسانی که در این استان وجود دارد شاید در خیلی از جاهای کشور نباشد.

نیروی انسانی که حاضرند صبح تا شب ساعت‏ ها برای رفاه خانواده کار کنند.

یکی از مشکلات اساسی که خیلی قابل توجه است و هرگز به آن پرداخته نمی ‎شود یعنی اهمیتی ندارد این است که متأسفانه سرمایه‎ گذارانی که در این استان سرمایه‎ شان را چند برابر می‎ کنند و می ‎روند آنهایی هستند که حق و حقوق نیروی انسانی این استان را تا جایی که می ‎توانند پایین می ‎آورند اغلب آنها، کارگران هم استانی‎ مان را هم از کوچک‎ ترین حق‎ شان که بیمه می‏ باشد نیز محروم می‎ کنند خیلی در حق کارگر هم استانی ما لطف کنند حقوقی برابر حداقل دستمزد اداره کار به آنها می ‏دهند در عوض بیش از ساعات مقرر اداره کار آنها را مجبور به کار می ‎کنند.

نکته قابل توجه این است که برخی سرمایه‎ گذاران هنگام عقد قرارداد با کارگر از او چک و سفته می‎ گیرد که مبادا روزی برای گرفتن حق و حقوق ‎شان اقدام نمایند.

هرگز فراموش نمی ‏کنم پیرمرد کارگری را که زیر باران ‏های تند خرم‏ آباد هر روز صبح تا شب کنار جوی آب استانداری می‎ نشست و آشغال‏ های آنجا را با دست از داخل جوی در‏می ‎آورد که مبادا کیپ شود و آب بالا بیاید و میدان استانداری غرق در آب شود و برای هیچ کس بخصوص همه‎ ی مسوولانی که هر روز از آنجا می‏ گذشتند و چهره‏ ی خسته ‏ی این کارگر را می ‏دیدند اهمیتی نداشت که بدانند او چقدر در ماه حقوق می ‏گیرد که در سرمای زمستان دستش همیشه توی این آب بود و نه برایش بیماری اهمیتی داشت نه سرما چرا که قرار بود با حقوق ماهانه‏ اش هزینه یک زندگی را بدهد.

کارگران لرستانی هرگز به اندازه‏ ی زحمت ‎شان حقوق دریافت نمی ‏کنند ای کاش هیچوقت آنها را با کارگرانی از شهرهای دیگر مقایسه نکنیم و بدانیم نان درآوردن در این شهر سخت است چرا که سود را همان سرمایه ‏گذارانی به جیب می ‏زنند که در ازای هیچ از آمار بیکاری لرستان استفاده می ‏کنند ای کاش مسوولان ما به بخش خصوصی کمی توجه کنند.

من هنوز متوجه اهمیت پارکبان برای برخی خیابان ‏های خرم ‏آباد نشده ‏ام؛ جناب شهردار محترم شهر آیا می ‏دانید که سرمایه‏ گذار شما در بخش پارک‏بانی به نیروهایش در ازای جریمه و حق پارکبانی به ‏صورت درصدی حقوق می‏ دهد و در این مدت همان خیابان‏ هایی که به لطف شما در اختیار سرمایه‎ گذار غیربومی قرار داده شده است کوچک ترین تحولی نداشته است.

جناب مدیرکل منابع طبیعی لرستان آیا می‏دانید سرمایه‎ گذار جدید شما در بام لرستان با وجود اینکه آنجا کارگرانی هستند که بیش از ده سال است کار می ‎کنند حقوق ‎شان را کاهش و از آنها سفته گرفته است که مبادا اعتراض کنند.

بله این است شرح و حال کارگر لرستانی که متأسفانه همه هم او را مقصر می‏ دانیم ولی کاش آنها که مسولیتی بر عهده دارند تنها هدف‎شان رضایت سرمایه‎ گذار نباشد و کمی هم حال و روز کارگران هم‎شهری را هم مدنظر داشته باشند تا کمتر شاهد مهاجرت عزیزانمان باشیم.

نویسنده خبر::

دسته بندی: ,عمومی, اجنماعی, اقتصادی, مقالات, یاداشت ها برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

خبرپیشنهادی
حبر مرتبط

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد